Luxusní povlečení

Měli jste dlouhý a namáhavý den? Jedna z nejpříjemnějších věcí, která zlepší náladu i po špatném dni, je vyhlídka na ulehnutí do pohodlné, krásně povlečené postele. Dopřejte si kvalitní a hebké luxusní povlečení, které vám zpříjemní jak noční spánek, tak ranní vstávání. Nabídka je víc než široká. Nevíte, podle čeho vybírat? V následujících řádkách vám poradíme, jak na to.

Pohled do historie

Jako první pokrývky lidé užívali obyčejné kožešiny. S osvojením dovednosti zpracovávání rostlinných vláken se začaly vyrábět textilie. Bavlněná příze byla známá i starým Egypťanům a to již tisíce let před naším letopočtem. Pochopitelně ale v trochu jiné podobě než je naše dnešní bavlna.

V našich krajích bylo ve středověku povlečení přímo luxusem, vyráběné zejména pro královské rodiny a nejbohatší vrstvy šlechticů. S postupným zakládáním nových měst se ložní prádlo šířilo i mezi další vrstvy obyvatelstva a časem se stalo pevnou součástí výbavy dcer řemeslníků i kupců. Ke konci 18. století a v průběhu 19. století, kdy docházelo ke vzniku prvních tkalcovských manufaktur následovaných průmyslovou výrobou textilu, pak nastaly ideální podmínky pro masové rozšíření povlečení takřka do každé rodiny. Naši předci se ale museli smířit s obyčejným, většinou bílým bavlněným nebo lněným ložním prádlem.

V současnosti je povlečení obvyklou součástí našich ložnic. Máme ale opačný problém než naše prababičky – jak si z takového množství materiálů, barev a druhů vybrat to nejvhodnější?

Povlečení a materiály

Přes všechny novinky a inovace zůstává jedničkou na trhu bavlněné povlečení. Ne nadarmo se říká „spát jako v bavlnce“. Bavlna může projít rozličnými úpravami, podle kterých se pak liší název materiálu použitého v povlečení. Jaké materiály jsou tedy pro lůžkoviny nejvhodnější?

  • Klasická hladká bavlna – nejobvyklejší povlečení v našich domácnostech. Vhodná skoro pro kohokoli – ložní prádlo z bavlny je prodyšné, měkké, pružné, savé a příjemné na omak. Bavlna je také pevná v tahu a odolná vůči oděrkám. Dá se často prát bez ztráty své integrity a její životnost je dlouhá. Hodí se do všech ročních období, nechladí a v létě ani příliš nezahřívá. U bavlněného povlečení je také výhodou jeho cena. Jednou z nejkvalitnějších bavlna je mako-bavlna. Jedná je o jakostní hornoegyptskou bavlnu a používá se pro výrobu vysoce jakostních bavlnářských tkanin.
  • Bavlněný satén – je vyrobený z vysoce kvalitní bavlněné příze a díky speciální úpravě je hebký, měkký a s jemným leskem na povrchu, čímž se podobá saténu. Zároveň si ale zachovává všechny vlastnosti bavlny. Pro posílení lesku a kvality materiálu je látka mercerizována. Mercerace je speciální způsob úpravy bavlněných tkanin, výrobky z nich pak vykazují vyšší pevnost a afinitu k barvivům. Povlečení z bavlněného saténu se vyznačuje vynikajícími termoregulačními vlastnosti a je ideální pro použití v zimě i v létě. Je hebké na dotek a nestudí.
  • Bavlněný Jersey – oboulícní úplet, který nevyžaduje žehlení. Je to čistě přírodní produkt, který je příjemný k lidské pokožce a potěší i snadnou údržbou.
  • Len – jedna z nejodolnějších tkanin, využívá se nejčastěji v kombinaci s bavlnou. Je to velmi savý materiál s antibakteriálními vlastnostmi.
  • Damašek – tká se speciálním způsobem z nejkvalitnější egyptské bavlny. Látka je hustá, vetkávané vzory vytvářejí dojem dvou vrstev a umocňují tak nejen vizuální efekt, ale i pocit solidnosti. Speciální povrchovou úpravou pak vzniká také brokátový damašek, jehož vzor je lesklý. Povlečení z damašku můžete prát při vysokých teplotách, barva i tkanina zůstávají dlouhé roky stále stejně krásné.
  • Hedvábí – hedvábí je přírodní látka mimořádné krásy a lesku, jejíž vlastnosti ještě podtrhuje atlasová vazba (jedna ze tří základních vazeb tkanin, vyznačuje se leskem a jemným omakem). Má skvělé termoregulační vlastnosti. Povlečení z hedvábí lze tak využívat celoročně.

V nabídkách výrobců povlečení můžete často najít i kombinace zmíněných materiálů, například Mako-Satén, Mako-Damašek nebo Mako-Brokát-Damašek.

Potisky a barvy povlečení

Při výběru barvy a vzoru povlečení byste se měli řídit i interiérem – vše by mělo ladit. Do moderní ložnice jsou vhodné jednoduché vzory s geometrickými obrazci, stejně tak i střídmé květinové linie. Drobné květinové vzory jsou příhodné pro interiéry s nádechem historie. Barva i styl povlečení by měl ladit s rámem postele, ideálně i s podlahou.

Nebojte se používat pestré barvy, významně oživí váš interiér. Můžete také zvolit odlišné barvy pro vrchní a spodní díly povlečení. Nejdůležitější je při koupi a výběru barev či potisků vnímat pocity, které ve vás budí. Pro děti jsou pak vhodné dětské motivy. Dětem se v oblíbeném povlečení bude dobře usínat.


22.11. 2014 13:05

Damaškové povlečení Brokát Hedvábné povlečení

Články Výběr povlečení

Výběr povlečení -

Jak pečovat o bavlněné povlečení aneb praktické rady pro stále krásné ložní prádlo

Pořídili jste si nové bavlněné povlečení a nejste si jisti, jak o něj správně pečovat? Přejete si, aby si i po letech uchovalo svou původní krásu? Není na tom nic těžkého! Připravili jsme pro vás užitečné rady a tipy, které vám údržbu luxusního bavlněného povlečení příjemně usnadní. Zobrazit článek >

Výběr povlečení -

Perkálové povlečení JOY – navrhněte si povlečení podle svojí fantazie

Máte rádi veselé kombinace různých barev? Rádi si vybíráte věci přesně podle svého vkusu a baví vás nastavit si vše přesně podle svého přání? Chcete povlečení, které bude dokonale odpovídat vaší představě nebo si prostě nemůžete vybrat z klasické nabídky? Pokud jste na některou z těchto otázek odpověděli kladně, určitě se vám bude líbit kolekce luxusního perkálového povlečení JOY, kterou bychom Vám v tomto článku rádi krátce představili. Zobrazit článek >

Výběr povlečení -

5 top bavlněných materiálů používaných pro výrobu luxusního povlečení

Každodenní povinnosti a starosti dokážou člověka pořádně vyčerpat. Proto je nezbytně nutné, aby měl člověk, kde doplnit své síly. Ideálním prostorem je samozřejmě postel. A co teprve taková postel, která je krásně povlečená v moderním a příjemném ložním prádle?... Zobrazit článek >

Výběr povlečení

Luxus ze zimní kolekce 2016 – saténové povlečení FREIA (Mako-Satén)

Výběr povlečení -

Připadejte si v posteli jako na rozkvetlé letní louce. S povlečením FREIA to není žádný problém. Je plné krásných květinových vzorů na bílém podkladu (slonová kost). Bude vypadat dokonale v každé ložnici. Jedná se o ložní povlečení v provedení mako-satén...Zobrazit zprávu >

Es Vedra - luxusní povlečení z kolekce jaro 2016 (Mako - Batist)

Výběr povlečení -

Luxusní povlečení Es Vedra je všestranné. Bude vám v něm dobře v létě i v chladných dnech. Má velmi dobré termoregulační vlastnosti, což znamená, že v létě vás ochladí a v zimě zahřeje. To, ale není jediné, v čem vyniká. Velmi výhodné je zapínání na zip. Už se nemusíte trápit s knoflíky a nikde vám nevylézá ani kousek deky či polštáře...Zobrazit zprávu >

Luxusní ložní povlečení La Graciosa (Mako-Batist) - jaro 2016

Výběr povlečení -

Luxusní povlečení La Graciosa se skvěle hodí na zimu i na léto. Má totiž výborné termoregulační vlastnosti. V létě chladí a v chladném období naopak zahřívá. Výborných vlastností má však podstatně více. Zajímavou libůstkou je zapínání. Kdo se nerad zlobí s knoflíky, ten se může radovat. Povlečení La Gracioza má zapínání na zip. Navíc je povlečení opravdu krásné. Má bílou barvu, kterou zdobí květy vlčího máku...Zobrazit zprávu >

Povlečení EFREU - jarní trend roku 2015

Výběr povlečení -

Povlečení EFREU se stalo hitem letošního jara a je k tomu spousta důvodů. Efreu je vyrobeno z materiálu mako-jersey (viz níže) jako oboulícní úplet o vysoké gramáži. Povlečení prochází procesem tzn. mercerace, která Vám zaručí, že bude povlečení na dotek jemné a hebké.Zobrazit zprávu >